Nowe horyzonty
© 2016 Gmina Wejherowo Napisz

Ja, Baymax

ludzie-i-roboty
Wczoraj, dzięki uprzejmości jednej ze Szkół biorących udział w projekcie "Nowe horyzonty - zachęcenie dzieci z terenu wiejskiej Gminy Wejherowo do rozpoczęcia studiów technicznych” miałem okazję ponownie zagłębić się w świat klocków. Tym razem padło na Lego MindStorms z serii education (kiedyś napiszę o edukacyjnej serii więcej). Stworzona przez firmę z Danii kategoria klocków MindStorms pozwala budować zautomatyzowane konstrukcje, które po zaprogramowaniu będą wykonywały całkiem złożone czynności.

Front_image_w720x448
Zdjęcie pochodzi ze strony lego.com i przedstawia założyciela oraz obecną siedzibę firmy Lego w Billund (Dania).

Postanowiłem zbudować stwora stojącego i poruszającego się prosto na dwóch kołach (pewnie dzięki żyro albo zwykłym serwo). Nazwę go Baymax.

0baymax

1baymax

2baymax

3baymax

Zabawę zacząłem o 19:00. Jako całkiem wprawny budowniczy, który w latach 90 szkolił swój warsztat klockami Lego Technic założyłem, że do 22:00 mój robot ożyje. Pomyliłem się. Do północy zdążyłem wybudować jedynie układ jezdny, elementy mechaniki poruszającej ramionami oraz osadzić jednostkę centralną (mózg). Ponadto udało mi się połączyć część przewodów spinających elementy mechaniczne, sensory i CPU. Konstrukcja maszyny jest złożona - i to jest świetne.

Kończę - dziś była łatwiejsza część tworzenia. Jutro zamontuję brakujące sensory (mechaniczny, optyczny, dźwiękowy) i nauczę Baymaxa podstawowych czynności. Dopiero wtedy będę mógł sprawdzić jakość połączeń oraz sprawność stworzonej mechaniki robota.

Jest późno. Jutro wrzucę jeszcze parę zdjęć z poszczególnych etapów budowy i napiszę coś o samych klockach oraz jakości ich wykonania.