Nowe horyzonty
© 2016 Gmina Wejherowo Napisz

World Meteorological Day

WMD2017_poster_branding_nolink_JN1791_EN

23 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ METEOROLOGII – inauguracja cyfrowej wersji nowego Międzynarodowego Atlasu Chmur

Światowy Dzień Meteorologii ustanowiony został dla upamiętnienia wejścia w życie 23 marca 1950 roku Konwencji powołującej Światową Organizację Meteorologiczną (WMO), jako wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych, następczynię Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (IMO), utworzonej w 1873 r. Tegorocznym hasłem obchodów jest „ Poznać i zrozumieć chmury”
Chmury odgrywają kluczowa rolę dla pogody, klimatu i naszego psychicznego dobrostanu. Obserwujemy je na co dzień (oczywiście gdy akurat występują), na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych. Czy to chmury wpływają na zmiany klimatu, czy też klimat je kształtuje? Jaką rolę odgrywają w cyklu wodnym i jak kształtują globalną dystrybucję zasobów wodnych? W Światowy Dzień Meteorologii WMO inauguruje nową edycję Międzynarodowego Atlasu Chmur, po jego głębokich, merytorycznych korektach i istotnych uzupełnieniach. Uzupełniony został o nowe zdjęcia chmur i zjawisk, dotychczas nie klasyfikowanych. Po raz pierwszy Atlas udostępniony zostaje w postaci cyfrowej, dostępnej tak na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Międzynarodowy Atlas Chmur jest jedynym autorytatywnym i najbardziej wszechstronnym źródłem informacji o zasadach identyfikacji, klasyfikacji i nazewnictwa chmur. Więcej o Światowym Dniu Meteorologii oraz adres do cyfrowej wersji Atlasu:

https://public.wmo.int/en/WorldMetDay2017

https://www.wmocloudatlas.org/home.html

źródło: Ryszard Klejnowski / new.meteo.pl / WMO

Publikujemy tą informację ponieważ "Nowe horyzonty” to sięganie przez dzieci i młodzież po nową wiedzę i wkraczanie w nowe obszary. Również te w języku innym niż polski. Zachęcamy do lektury - tego o chmurach w TV nie znajdziecie:)