Popisali się wiedzą o Piaśnicy - Urząd Gminy Wejherowo

Popisali się wiedzą o Piaśnicy

Olimpiadę, a tym samym cały szereg wydarzeń Dni Piaśnickich, oficjalne otworzył Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, który życzył powodzenia wszystkim uczestnikom oraz zaprosił do wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach.
Konkurs polegał na odpowiedziach ustnych na pytania z wcześniej wylosowanych zestawów. Najpierw odpowiadali uczniowie szkół podstawowych, a następnie gimnazjaliści. Odpowiedziom przysłuchiwała się komisja w składzie: Elżbieta Grot, kustosz muzeum Stutthof, badaczka zbrodni piaśnickiej, dr Monika Tomkiewicz, historyk Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Marcin Drewa, pomysłodawca Olimpiady. Dotyczyły one ogólnych wiadomości o zbrodni piaśnickiej, w związku z czym uczestnicy nie mieli większych problemów z odpowiedziami. Ostatecznie decyzją jury w kategorii szkół podstawowych III miejsce zajął Mikołaj Roszmann z SSP w Orlu, II – Agata Palach z SSP z Bolszewa, a I – Martyna Labuda z Zespołu Szkół im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie. W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zajęła Wiktoria Pieper z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie, II – Karolina Heiman z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie, a I – Weronika Wargowska z Zespołu Szkół im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie.
Nagrody wręczyli: radny Janusz Daniszewski, kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Krzysztof Sapieha oraz dyrektor Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie Zbigniew Lipka.