20 - lecie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Gościcinie - Urząd Gminy Wejherowo

20 - lecie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Gościcinie

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w języku kaszubskim w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie, którą odprawił ks. kanonik Stanisław Bach, proboszcz parafii i jednocześnie prezes gościcińskich zrzeszeńców. Jak podkreślił wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło, prezes jest rodowitym Kaszubem i pomysłodawcą założenia oddziału przy współudziale z Bronisławem Reszke Od tego czasu do grona ZKP zaczęli wstępować ludzie związani z Kaszubami. W uroczystości wzięli udział wszyscy zainteresowani krzewieniem kultury Kaszubskiej m.in. wiceminster rolnictwa Kazimierz Plocke, dyrektor muzeum PiMKP Tomasz Fopke i prezes ZKP Wejherowo Henryk Kanczkowski.

- Minęło 20 lat a zrzeszenie ciągle przyciąga ludzi ze świata kultury i oświaty, rolników i pracowników, kochających swoją małą Ojczyznę Kaszubską – dodaje wiceminister.

Poza zrzeszeńcami z Gościcina na uroczystość przybyli członkowie sąsiednich oddziałów z pocztami sztandarowymi, który wręczyli prezesowi listy gratulacyjne, kwiaty i upominki. Specjalną nagrodę z okazji jubileuszu w postaci statuetki Liścia Laurowego przekazał wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Natomiast wójt gminy Henryk Skwarło ofiarował pamiątkowy ryngraf.

Warto dodać, że ZKP posiada spory dorobek i jest jednym z nielicznych w województwie pomorskim, który siedzibę ma we wsi. Każdego roku zrzeszeńcy z Gościcina organizują spotkania i wydarzenia kulturalne, w tym znany na całym Pomorzu Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej, z udziałem uznanych artystów i zespołów pieśni i tańca.

(źródło: www.gwe24.pl)