Opłata od posiadania psa - Urząd Gminy Wejherowo

Opłata od posiadania psa

Przypominamy, że w Gminie Wejherowo obowiązuje opłata od posiadania psa. Wysokość opłaty za 2017 r. wynosi  48 zł. Opłatę wpłaca się z góry, bez wezwania, do dnia 31 marca każdego roku na rachunek Gminy Wejherowo nr 11 1160 2202 0000 0000 6196 3915 lub u inkasentów.  Dopuszcza się możliwość wpłaty w dwóch  równych częściach, płatnych do 31 marca i do 30 września każdego roku.

Ustawa o opłatach i podatkach lokalnych przewiduje zwolnienia od opłaty za posiadanie psa. I tak między innymi opłaty nie ponoszą:

- płatnicy podatku rolnego (do 2 psów na gospodarstwo),

- osoby samotne powyżej 65 roku życia,

- niepełnosprawni w stopniu znacznym.

Dodatkowo,  w przypadku Gminy Wejherowo przyjęto, że opłaty przez okres dwóch lat nie będzie się pobierać, w przypadku udokumentowanej adopcji zwierzęcia, odłowionego na terenie Gminy Wejherowo.

Urząd Gminy Wejherowo ewidencjonuje opłatę za posiadanie psa, w związku z tym osoby, które dokonały opłaty, bądź też posiadają psa, ale podlegają zwolnieniu od opłaty proszone są o wypełnienie i dostarczenie do Urzędu stosownego formularza rejestracyjnego (kliknij).

W stosunku do osób, które uchylają się od wniesienia opłaty wszczynane będą postępowania administracyjne.

Informujemy ponadto, że osoby, które opłacają opłatę za posiadanie psa w Gminie Wejherowo, mają możliwość dokonania oznakowania i rejestracji psa w ogólnopolskiej bazie danych. Na chwilę obecną znakowania dokonuje Gabinet Weterynaryjny lek. wet. Łukasz Małyszko, Reda ul. Jaśminowa 11. Koszt znakowania, w ramach zapobiegania bezdomności zwierząt, pokrywa Gmina Wejherowo.

W tym miejscu Urząd Gminy przypomina również, że zgodnie z art. 10 pkt. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.