Węzeł integracyjny w Gościcinie! Dofinansowania przyznane - Urząd Gminy Wejherowo

Węzeł integracyjny w Gościcinie! Dofinansowania przyznane

Węzły integracyjne w ramach ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – planowanych przez partnerstwo samorządów trójmiasta oraz 58 gmin funkcjonalnie z nim powiązanych) przyczyniają się do usprawnienia komunikacji między miastami  metropolii. Jednym z celów realizacji szeregu inwestycji jest zachęcenie mieszkańców do przesiadania się z samochodów do komunikacji zbiorowej, czego efektem będą dla samych mieszkańców – skrócenie czasu podróży oraz oszczędności w budżecie domowym na dojeździe do pracy, a dla regionu – usprawnienie ruchu na drogach, poprawa bezpieczeństwa oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. W zeszłym tygodniu Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do dofinansowania kolejne projekty dot. budowy węzłów przesiadkowych. Miło nam poinformować, że wśród zakwalifikowanych projektów znalazł się także ten obejmujący Gościcino! Dzięki inwestycjom powstaną nowe przystanki i wiaty, parkingi dla samochodów i rowerów oraz drogi dojazdowe do węzłów. Łączna wartość projektów dla powiadtu wejherowskiego, puckiego i Tczewa to ponad 97 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie ponad 53 mln zł.

Pięć węzłów integracyjnych powstanie na trasie do półwyspu helskiego, w powiatach puckim (w Pucku oraz we Władysławowie i Jastarni) oraz wejherowskim (w Wejherowie i Gościcinie), skąd wiele osób dojeżdża do pracy w Trójmieście. Tu w wakacje dodatkowo przyjeżdżają turyści, co jest przyczyną korków. Dzięki możliwość zostawienia samochodu bądź roweru przy przystanku lub stacji kolejowej, rozładuje się ruch na drogach w obszarze tak atrakcyjnym turystycznie. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców okolicznych wsi, którzy skorzystają na uspokojonym ruchu drogowym.

W ramach projektów zrealizowane zostaną typowe dla tego typu inwestycji przedsięwzięcia (w różnych wariantach dla danej lokalizacji): przystanki, wiaty, parkingi typu m.in. park&ride, bike&ride, kiss&ride, parkingi dla taxi, rozbudowane i przebudowane zostaną ulice i skrzyżowania w bezpośrednim otoczeniu danego węzła integracyjnego z zastosowaniem rozwiązań usprawniających funkcjonowanie komunikacji zbiorowej i dojazd do węzła. Wybudowane zostaną także odcinki nowych tras rowerowych i chodników oraz niezbędnej infrastruktury do obsługi pasażerów i ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Zdjęcie oraz artykuł na podstawie: http://www.rpo.pomorskie.eu/-/powstana-nowe-wezly-integracyjne-w-powiatach-wejherowskim-i-puckim-oraz-w-tczewie