Porządek w rękach mieszkańców - Urząd Gminy Wejherowo

Porządek w rękach mieszkańców

2

Pomimo, że astronomiczna wiosna już się rozpoczęła, to pogoda do tej pory zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Nie przeszkodziło to jednak mieszkańcom Bolszewa i Kąpina, którzy postanowili zabrać się za wiosenne porządki swoich miejscowości.

W tym roku do wielkiego sprzątania swojego sołectwa jako pierwsi przystąpili mieszkańcy Kąpina. 1 kwietnia lokalne Stowarzyszenie Eco-Kąpino wraz z sołtys Grażyną Baran (a także innymi licznie przybyłymi osobami) rozpoczęło wiosenne porządkowanie od tamtejszego boiska wielofunkcyjnego. Na miejscu wszyscy uczestnicy otrzymali worki oraz rękawiczki jednorazowe, by następnie móc uczestniczyć w tegorocznej akcji pod hasłem "Posprzątajmy Kąpino". Poza oczyszczeniem sportowego obiektu, chętni posprzątali także okolice sklepu spożywczego, a także wiele innych, mocno zaśmieconych miejsc. W uporządkowaniu sołectwa z pomocą przyszli nawet najmłodsi. Dzieci jak zawsze, za swój poświęcony czas i włożoną pracę, zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem.

Tydzień później, dzięki inicjatywie sołtysa i rady sołeckiej zorganizowano wielkie sprzątanie w największym sołectwie Naszej Gminy. Tutaj także sprzątanie zakończyło się sporym sukcesem. Jak stwierdził później sołtys Bolszewa, Edmund Bianga: "W ciągu tych trzech godzin udało nam się posprzątać blisko jedną trzecią powierzchni Bolszewa". Najlepszym wyznacznikiem tego jest fakt, że (podobnie jak w poprzedniej miejscowości) uczestnicy zapełnili odpadami aż 2 kontenery.  Tego dnia, już z samego rana mieszkańcy wyposażeni w worki i rękawice jednorazowe podzielili się na 2 grupy. Część osób rozpoczęła wielkie porządki od pętli autobusowej, przy skrzyżowaniu ul. Leśnej i Zamostnej. Z kolei druga grupa - przy miejscowej remizie. W całej akcji udział wzięło ponad 30 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. radna Beata Nowicka, członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenia Nasze Bolszewo, czy choćby strażacy z OSP Bolszewa.

W obu miejscowościach podstawienie kontenerów i wywóz odpadów zapewniła Gmina Wejherowo. Zarówno sołtysi, jak i osoby uczestniczące w wielkim sprzątaniu, pragną zachęcić wszystkich do wzięcia udziału w kolejnych porządkowaniach naszej wspólnej przestrzeni. Pamiętajmy, że w głównej mierze właśnie od nas zależy, jak wyglądają nasze miejscowości. Dlatego też, bierzmy przykład z uczestników i zadbajmy sami o nasze otoczenie.

>>>zdjęcia Sprzątanie Kąpina<<<

>>>zdjęcia Sprzątanie Bolszewa<<<