Miesiąc Pamięci Narodowej uczczony w piaśnickich lasach! - Urząd Gminy Wejherowo

Informator

Aktualności

Miesiąc Pamięci Narodowej uczczony w piaśnickich lasach!

 

34

Kwiecień został ustanowiony Miesiącem Pamięci Narodowej w celu uczczenia i przypomnienia znaczących wydarzeń z historii Polski. Jest to również okazja do uhonorowania bohaterów narodowych oraz ofiar walki o wolność naszej Ojczyzny. Z tej okazji w Gminie Wejherowo już po raz V zorganizowano Dni Piaśnickie. W jednym z największych w Europie miejscu eksterminacji bezpośredniej uczczono pamięć ofiar III Rzeszy. Podczas czterech dni wydarzeń, organizatorzy Dni Piaśnickich starali się przypomnieć tragedię piaśnickich lasów i znaczenie ofiary składanej w imię wolności. Co ważne – Dni Piaśnickie adresowane są do szerokiego grona odbiorców, a program oferuje szereg aktywności dla ludzi w każdym przedziale wiekowym.

DZIEŃ I

10

Tegoroczne obchody Miesiąca Pamięci Narodowej zainaugurowane zostały 7 kwietnia. Tego dnia dzieci ze szkół podstawowych naszej Gminy oraz Zespół Szkół nr 3 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie wyruszyły z dwóch miejsc, by dotrzeć do Kaplicy Piaśnickiej. Zadaniem dzieci było jednak nie tylko dotarcie do celu, ale przede wszystkim rozwiązywanie zadań edukacyjnych i sprawnościowych, jakie czekały na nich po drodze. Gwieździsty Rajd im. mjr Edwarda Łakomego – bo takie imię nosi zabawa – jest dla dzieci wspaniałą lekcją historii, co zgodnie przyznają opiekunowie. Dzięki tej aktywnej formie edukacji dzieci mają okazję dowiedzieć się czym jest Piaśnica, poznać bohaterów tego miejsca, a także historię Polski w ogóle. Szkołą, która przygotowała tarasy i zadania była SSP Orle z dyrektorem Krzysztofem Grzenią. Nieocenioną rolę w organizacji po raz kolejny odegrała natomiast wychowawca p. Jagoda Sapieha, która doskonale zna historię miejsca oraz posiada doświadczenie w opracowaniu materiałów i tras. Należy jednak wspomnieć, że niełatwo odnaleźć się w Piaśnickich lasach, dlatego w tym roku z pomocą przyszli rodzice dzieci ze szkoły w Orlu. To właśnie oni stali na trasie i wskazywali kierunki, w jakich uczestnicy powinni się poruszać, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Na koniec zabawy, dzieci wraz z radnymi Januszem Daniszewskim, Wojciechem Kuzielem i kierownikiem ROSSU Krzysztofem Sapiehą złożyły kwiaty pod pomnikiem dzieci zamordowanych. Na wszystkich dzielnych uczestników rajdu czekała także ciepła grochówka i nagrody. Zwycięzcami tegorocznej edycji okazały się dzieci z zasłużonej szkoły w Orlu. Organizatorzy przekazali także upominki dla wychowawców i opiekunów, którzy przybyli wraz z małymi bohaterami. 

>>>zobacz zdjęcia<<<

DZIEŃ II

85

Kolejny dzień upłynął równie aktywnie. W sobotę bowiem odbyły się uroczystości centralne, których znaczną część stanowiły biegi piaśnickie. Należy wyjaśnić, że od początku organizacji Dni Piaśnickich, wydarzenia centralne odbywają się dwutorowo. Tego dnia do Piaśnicy przybywają biegacze z całej Polski oraz lokalni samorządowcy. Pierwsi, tradycyjnie już, spotkali się na starcie przy Bramie Piaśnickiej, skąd wyruszyli w stronę Kaplicy, pokonując dystans 10 km. Bieg Główny, o jakim mowa, poprzedziło powitanie sportowców przez Wójta Henryka Skwarło  oraz prałata ks. Daniela Nowaka. Tuż po przemówieniach, Wójt oraz delegacja sportowców złożyli przy Bramie wiązanki kwiatów, dedykując bieg pomordowanym w Piaśnicy. Na starcie biegu organizowanego ze Stowarzyszeniem Pomorski Sport (w ramach cyklu Kaszuby Biegają) w tym roku stanęło blisko 600 zawodników. To jednak nie wszyscy sportowcy, którzy tego dnia spróbowali swoich sił. Od samego rana w lesie piaśnickim na różnych dystansach zmagały się dzieci i młodzież. Małe Kaszuby Biegają (będące kontynuacją organizowanych przez 8 lat Biegów Dzieci i Młodzieży) cieszą się coraz większą popularnością. Mali sportowcy już po raz drugi mogli skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak elektroniczny system rejestrowania wyników. Zanim jednak stanęli na starcie, wraz z Wójtem Henrykiem Skwarło  oddali hołd pomordowanym w lasach piaśnickich dzieciom. Wyniki dzieci w poszczególnych kategoriach dostępne TUTAJ. Zwycięzcą Biegu Głównego w tym roku został pan Sebastian Wąsicki z Redy. Jako drugi na podium stanął natomiast pan Grzegorz Kujawski z Pucka, zaś ostatnie miejsce podium przypadło w udziale panu Adamowi Głogowskiemu z Gdyni. Bezsprzecznie jednym z największych wygranych tegorocznego biegu była także pani Justyna Górecka – Mitoraj, która w drodze losowania wygrała nagrodę specjalną Wójta Gminy Wejherowo. Wójt Henryk Skwarło przekazał na ręce sportsmenki bon o wartości 500 zł. Fundatorami pozostałych nagród i pucharów  byli m.in.: Poseł na Sejm Kazimierz Plocke, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt,  prezes Stowarzyszenia „Pomorski Sport” (organizator Biegu Głównego) Henryk Miotk, Dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis i Nadleśnictwo Wejherowo. Fundatorzy nagród i ich reprezentacni dokonali także dekoracji laureatów poszczególnych kategorii. Szczegółowe wyniki przedstawiamy biegu dostępne TUTAJ. 

>>>zobacz zdjęcia<<<

>>>zdjęcia Kaszuby Biegaja<<

>>>zdjęcia Małe Kaszuby Biegaja<<<

45 

W czasie zmagań biegaczy, pod Pomnikiem Głównym w Piaśnicy spotkali się samorządowcy i reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, instytucji i placówek oświatowych. Rozpoczęcia uroczystości dokonał dowódca Batalionu Dowodzenia MW kmdr por Artur Gajdemski, który wraz z kompanią honorową od lat dba o właściwą oprawę uroczystości. Słowo do zebranych skierował także Wójt Henryk Skwarło, który w swoim przemówieniu zaznaczył jak ważne są wielopłaszczyznowe działania mające na celu promocję miejsc pamięci takich jak Piaśnica. Wójt podkreślił także, że wszelkie sposoby aktywnego pielęgnowania pamięci stają się coraz popularniejszą formą obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej. Pozbawione bowiem zbędnego patosu potrafią dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Aktywizowanie społeczności i szukanie sposobów przypominania jej o trudnej historii naszego narodu powinno być zadaniem każdego samorządowca, szczególnie podczas kwietniowych wydarzeń, kiedy wspominamy nie tylko tragiczne wydarzenia piaśnickie, ale także dzieje najnowsze, by wspomnieć choćby katastrofę smoleńską. Tego dnia wzruszeń dostarczyło także wspólne skupienie na modlitwie oraz poruszający występ młodzieży z Samorządowego Gminazjum w Bolszewie. Warto nadmienić, że obok gości takich jak Honorowy Obywatel Gminy Wejherowo Aleksander Pawelec w towarzystwie małżonki Stanisławy, w tym roku znaleźli się także goście z partnerskich gmin we Francji reprezentujący stowarzyszenie Europe Echanges. Na zakończenie podniosłej uroczystości wszyscy przybyli złożyli wiązanki kwiatów.

>>> zobacz zdjęcia<<<

DZIEŃ III

28

Trzeciego dnia odbył się IV Rowerowy Rajd Piaśnicki. Jak co roku wycieczkę zorganizował BKR Cyklista. Uczestnicy tradycyjnie wyruszyli z bolszewskiego ArtParku. Tegoroczna trasa o długości 22 km, wiodła  przez Bolszewo, Orle, Rybno i oczywiście lasy piaśnickie. Pierwszym z punktów wyprawy było oddanie hołdu pomordowanym w Rybnie. Tamtejszy cmentarz leży bowiem na szklaku Marszu Śmierci, czyli ewakuacji kilkunastu tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Na miejscu na rowerzystów czekał również Andrzej Miedziak - sołtys Rybna, który przybliżył historię tego dramatycznego miejsca. Po wysłuchaniu historii, sympatycy dwóch kółek złożyli wiązankę, a także uczcili ofiary chwilą ciszy. Stamtąd cykliści udali się do Kaplicy Piaśnickiej, gdzie czekały na nich 2 niespodzianki. Pierwszą z nich była smaczna i ciepła grochówka. Z kolei drugą był konkurs wiedzy o Martyrologii Piaśnicy. Quiz przeprowadziła nauczycielka z SSP Orle – Jagoda Sapieha. Wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie, zostały nagrodzone upominkami. Po chwili relaksu i zabawy, nadszedł czas punktu kulminacyjnego całej wyprawy. Rowerzyści udali się do Kaplicy Piaśnickiej, by w ciszy i wielkim skupieniu złożyć cześć pomordowanym. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów, cykliści wrócili do Bolszewa. Warto nadmienić, że cykliści w tym roku także zabezpieczali trasę V Biegów Piaśnickich, które odbyły się w sobotę.

>>>zobacz zdjęcia<<< 

 DZIEŃ IV

23

Zwieńczeniem Dni Piaśnickich była Olimpiada Wiedzy o Martyrologii Piaśnicy organizowana w Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie. Poza uczniami naszej placówki, w olimpiadzie udział wzięli także uczniowie z gimnazjum nr 3 oraz nr 2 w Wejherowie. Zadaniem uczestników Olimpiady było przystąpienie do testu jednokrotnego wyboru o tematyce piaśnickiej. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą na temat zbrodni w Piaśnicy i zdobyli najwięcej punktów, przystąpili do II etapu konkursu. Podczas niego odbyła się część ustna. Uczestnicy II etapu musieli zmierzyć się z pytaniami komisji, w skład której wchodzili: pomysłodawca olimpiady i badacz Piaśnicy Marcin Drewa, kustosz Muzeum w Stutthofie oraz autorka wielu publikacji związanych z Piaśnicą Elżbieta Grot, dr Monika Tomkiewicz, prowadząca badania dot. zbrodni w Piaśnicy w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku, a także dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis. Dodatkowo młodzież musiała zmierzyć się z tremą, bowiem odpowiedzi udzielała przed szeroką publicznością przybyłą na finał Olimpiady. Wśród niej znaleźli się m.in. Sekretarz Gminy Wejherowo Ryszard Stachurski, radny Janusz Daniszewski oraz kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Krzysztof Sapieha. Wspomniani goście w asyście uczniów złożyli także wiązanki pod tablica upamiętniającą mjr Edwarda Łakomego – pierwszego Wójta Gminy Wejherowo. Zanim 6 uczniów wyłonionych w drodze testu przystąpiło do odpowiedzi na pytania,  wieloletnia nauczycielka Bożena Reszke rozdała nagrody dla laureatów konkursu „Piaśnica – miejsce martyrologii”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy. Pierwsze miejsce tym razem zajęła Maria Roszman (kl. V SSP Orle). Drugą spośród najładniejszych prac nadesłała Paulina Muttke (kl. V SSP Nowy Dwór Wejherowski), zaś trzecim laureatem została Maria Boyke (kl. VI SSP Bolszewo). Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Wieczorek (kl. IV SSP Góra), Jahn Pohnke (kl. VI SSP Orle), Rafał Bartoszewski (kl. VI SSP Góra), Aleksander Spindler (kl. V SSP Góra), Agata Ciach (kl. V SSP Bolszewo), Dominik Kwidziński (kl. V SSP Orle). Po emocjonujących zmaganiach uczestników Olimpiady Piaśnickiej, przybyli do gimnazjum mogli posłuchać wystąpienia dyrektor Muzeum Piaśnickiego, obejrzeć film pt. „Rój. Żołnierz Wyklęty” oraz zapoznać się ze zwycięskimi pracami konkursu plastycznego. Po naradzie komisja przedstawiła ostateczne wyniki. Zwycięzcą Olimpiady Wiedzy o Martyrologii Piaśnicy edycja 2017 została Nikola Małaszycka. Tuż za nią uplasował się Oskar Pokrywka, natomiast trzecie miejsce zajął Jakub Mielewczyk. Kolejne miejsca zajęli: Mikołaj Garstka, Konrad Bryłowski i Weronika Zaborowska. Na zakończenie, laureatów i gości poczęstowano tortem przygotowanym na okoliczność V Dni Piaśnickich. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

>>>zobacz zdjęcia<<<

Partnerzy:

Informacja dotycząca plików cookies.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi - zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.